01.07.2020 Tarihi İtibariyle Az Tehlikeli İşyerlerinde İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı Bulundurma Zorunluluğu Başlıyor.

01.07.2020 Tarihi İtibariyle Az Tehlikeli İşyerlerinde İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı Bulundurma Zorunluluğu Başlıyor.

Tarih: 23 Haziran 2020 | Güncel Gündem, Güncel Mevzuat,


Bilindiği üzere 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile işyerleri az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli şekilde üç sınıfa ayrılarak, işyerlerinin tehlike sınıflarına göre kademeli olarak iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırma yükümlülüğü getirilmiştir.

01.07.2020 tarihinden itibaren Az Tehlikeli Sınıfta yer alan bütün işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırmak veya bunlarda hizmet almak zorunluluğu başlayacaktır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açılan sertifika programlarına katılan işverenlere kendi işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yerine getirme imkânı getirilerek önemli bir kolaylık sağlanmıştır. Bakanlığın açmış olduğu sertifika programına katılmak için herhangi bir mezuniyet şartı aranmaksızın 18 yaşını dolduran her işveren iş güvenliği uzmanlığı eğitimi alabilecektir.

Elliden az sayıda çalışanı olan az tehlikeli işyerleri sahipleri veya vekilleri istemeleri halinde, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinden E-Sertifika sınavına girerek sertifikalarını alıp kendi işyerlerinde iş güvenliğini yapabilirler.

Sertifika Başvuru Tarihleri 01.06.2020 – 26.06.2020
Detaylar http://esertifika.anadolu.edu.tr/program/14/isveren-ve-isveren-vekili-icin-is-sagligi-ve-guvenligi

#Az tehlikeli iş yerleri #Az tehlikeli sınıf #Az tehlikeli iş yerlerinde iş güvenliği #50 den az çalışanı olan iş yerleri #iş güvenliği uzmanı #iş yeri hekimi #yasal zorunluluk #isg kanunu #1 temmuz 2017 #1 temmuz 2020 #tehlike sınıfları #organize sanayi bölgesi #serbest bölge #osgb ne demek #işyeri hekimi #iş güvenliği uzmanı # ortak sağlık ve güvenlik birimleri # İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamı #6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu #harç

Paylaş


Okuma Önerisi

İşveren Desteğine İlişkin Yayımlanan 2017/10 sayılı SGK Genelgesinde Değişiklik Yapılmasına Dair SGK Genelgesi Yayımlandı.

E-bülten

Bizden haberder olmak için lütfen kaydolun.