Hurda Araç İndirimi Uygulanmaya Başladı

Hurda Araç İndirimi Uygulanmaya Başladı

Tarih: 22 Haziran 2018 | Güncel Gündem, Güncel Mevzuat, Makaleler,


Maliye Bakanlığı daralmış ekonominin önünü açmak ve ekonomik canlanmayı sağlamak amacıyla tedbirler almaya devam ediyor. Son alınan tedbirlerden bir tanesi de, 7103 Sayılı kanunun geçici 1‘inci maddesi ile getirilen; 16 ve daha büyük yaştaki bazı araçların ihraç edilmesi ya da hurdaya çıkarılmasına bağlı olarak, yeni araç alımında özel tüketim vergisi (ÖTV) uygulanmasına ilişkin tedbirlerdir. Söz konusu indirim 31.12.2019 tarihine kadar uygulamada kalacak olup yaklaşık 1,5 yıllık bir süreci kapsamaktadır.

Söz konusu kanunun uygulaması halk arasında hurda araç indirimi olarak adlandırılmakta ve bu şekilde anılmaktadır. Hurda araç indirimi ise belirli bir yaş ve üzerindeki araçların, kanunda belirtilen yerlere teslim edilmesi şartıyla, yeni alınan benzeri araçlarda var olan ÖTV’nin belirli oranlarda alınmaması işlemi olarak tanımlanabilir.

BİZ DE ÇIKARILAN TEBLİĞ İLE UYGULAMASI BAŞLATILAN “HURDA ARAÇ İNDİRİMİ”NİN UYGULAMASINA İLİŞKİN ESASLARI, BU YAZIMIZDA SİZLERE AKTARMAYA ÇALIŞACAĞIZ.

Hurda araç indirimine konu araçların motor hacimlerinin 1.600 cm3’ü aşmaması gerekmektedir. Bu nedenle bu motor hacminden yüksek araçların bu indirimden faydalanması söz konusu değildir. Yine aynı şekilde özel motorlu araçlar, motosikletler, mopedler, hava taşıtları, deniz taşıtları, traktörler, iş makinaları bu indirimden faydalanamazlar.

İndirimden faydalanan araçların fiilen teslim edilme zorunluluğu bulunmaktadır. Dolayısıyla kayıp ve çalıntı araçların bu indirimden faydalanması mümkün olmadığı gibi, aracın araç bütünlüğünün korunuyor olması da zorunlu olduğundan, motor ve şanzıman gibi önemli aksamlarının da mevcut olması gerekir.

Söz konusu indirimden yararlanma hakkı trafik sicilinde adlarına araç kayıtlı olan kişiler tarafından kullanılması zorunlu olup, bir başkasına devredilmesi ise mümkün değildir.

Araçlar için yaş sınırlaması 2018 yılı için 2003 model ve öncesi olarak belirlenmişken, 2019 yılı için 2004 model ve öncesi olarak belirlenmiştir. Yani belirtilen yaş (model) aralığına girmeyen araçlar bu indirimden faydalanamazlar.

Gelelim yeni araç alımında tahsil edilmeyecek olan ÖTV tutarına. Bence uygulamanın esasını bu bölüm oluşturmaktadır. Çünkü ekonomik genişlemeyi sağlayacak ve kişileri cezbederek araç alımına teşvik edecek bölümün burası olduğunu düşünmekteyim. Burada da Maliye Bakanlığı araçların ÖTV matrahını esas alarak aşağıdaki şekilde bir düzenleme yapmıştır:

Yeni aracın ÖTV matrahı 46 bin TL’yi aşmayanlar için: 10 bin TL

Yeni aracın ÖTV matrahı 46 bin TL’yi aşıp, 80 bin TL’yi aşmayanlar için: 8 bin TL

Yeni aracın ÖTV matrahı 80 bin TL’yi aşanlar için: 3 bin TL

Yani aslında hurda indirimi 1.600 cm3 motor hacmini geçmeyen araçlara maksimum 10 bin TL ile minimum 3 bin TL olarak uygulanmaktadır. Sağlanacak net katkı maksimum 10 bin TL ile sınırlı tutulmuştur. Ancak tabloda görüleceği üzere her araç için değil, sadece yeni aldığınız aracın ÖTV’si 46 bin TL ve daha altında ise bu tutarda destek alabileceksiniz. Değilse aracın ÖTV matrahına uygun olarak 8 bin TL veya 3 bin TL net destek alabileceksiniz.

Yani indirimden tam anlamıyla faydalanıp 10 bin TL indirim yaptırabilmek için, öncelikle ÖTV’si 46 bin TL olan bir araç bulmak gerekmektedir. Ancak böyle bir araç bulunabilirse hurda araç indiriminin anlamından söz etmek mümkün gözüküyor.

ŞİMDİ BANA SORUYORLAR “ACABA ÖTV’Sİ 46 BİN TL OLAN ARAÇ VAR MI?” DİYE. BEN DE BİLMİYORUM VE MERAK EDİYORUM, ÖTV’Sİ BU TUTARDA OLAN ARAÇLAR HANGİ ARAÇLAR DİYE!

Dolayısıyla söz konusu hurda araç indirimi sembolik bir indirim sağlaması nedeniyle uygulamada pek bir karşılık bulamayacak ve araç satışları, dolayısıyla genel ekonomi üzerinde beklenilen olumlu etkiyi yaratamayacak olarak tarafımızdan değerlendirmektedir. Bize göre çıkarılan bu uygulamanın amacına ulaşması ve beklenilen ekonomik gelişmeyi sağlayabilmesi için, sağlanan indirim tutarının sembolik düzeyde kalmaması ve daha radikal olarak belirlenmiş olması gerekmektedir.

 

Paylaş


Okuma Önerisi

Lüks Tüketimdeki Vergi İndirimi Ekonomiye Fayda Sağlamadı

E-bülten

Bizden haberder olmak için lütfen kaydolun.