Kare Kodlu Çek Uygulaması Başladı!

Kare Kodlu Çek Uygulaması Başladı!

Tarih: 24 Haziran 2015 | Güncel Gündem, Makaleler,


Bilindiği üzere çek ticari hayatımızın vazgeçilemez bir unsurudur. Ticari hayattaki iniş çıkışlara daha doğrusu ekonomideki dalgalanmalara bağlı olarak yeri ve önemi zaman içinde değişse de, çekin olmadığı bir ticari hayat asla düşünülememektedir.
Yeni Ticaret Kanunu hükümleriyle çekte 2017 yılına kadar vade uygulamasının başlaması, günümüz ticari hayatının modası haline gelmiş olan iflas erteleme uygulaması nedeniyle çeklerin tahsil edilememesi, piyasada nakit dönüşünün zor ve sıkıntılı olması çeke olan talebi artırmış ancak çeklerin güvenilebilirliğini ve ödenebilirliğini sağlamak için yeni bir arayışın doğmasına da neden olmuştur. Teknolojinin ilerlemesine bağlı olarak ” ÇİPLİ ÇEK ” dönemi başlamıştır. Uygulamada KARE KODLU ÇEK olarak adlandırılan bu yeni dönem 15.06.2015 tarihi itibarıyla resmen başlamış ancak fiilen uygulamasına henüz geçilememiştir. Bu yeni uygulama ile çeklerin güvenilirliğini sağlamak ve karşılıksız olmasının önüne geçmek amaçlanmaktadır. Bir nevi itibarsızlaştırılan çeke yeniden itibar kazandırılmaya çalışılmaktadır. Bütün bu düşünceler altında kare kodlu çek uygulaması sisteminin kuralları ve koşulları oluşturulmuştur.
Kredi kayıt bürosu önderliğinde Türkiye Bankalar Birliği ile işbirliği yapılarak TOBB’un da destekleriyle geliştirilen bu sistem, kare kodlu çek ile yapılan tüm ticari alışverişlerin daha güvenli ve hızlı bir şekilde neticelendirilmesini sağlamayı amaçlamaktadır.
Firmalar ve şahıslar çalıştıkları bankalardan kare kodlu çek talebinde bulunabileceklerdir. Kare kodlu çek uygulamasında bankaların müşterilerinden bu uygulama ile ilgili olarak muvafakat almaları gerekmekte olup, aldıkları bu izinle Findeks platformunu üzerinden Kredi Kayıt Bürosu’nun verdiği hizmeti alabileceklerdir.
Müşteriler, kare kodlu çek uygulamasında keşidecinin TCKN ve VKN numaralarına, banka hesap numaralarına ve çek bilgilerine ulaşabileceklerdir. Ancak çek endeksi alabilmek için yani, keşidecinin geçmiş çek performansını görebilmek için, mutlaka Findeks platformunun kullanılması gerekmektedir. Bütün bu uygulamaları gerçekleştirebilmek için kişi ve firmaların akıllı telefonlarla sistemi indirmeleri yeterli olacaktır.
Bu sistem çek kullanan kişilerin geçmiş ödeme alışkanlıklarını öğrenebilmelerini sağladığı gibi aynı zamanda çek sahtekârlıklarının da tespitine imkân sağlamaktadır. Ayrıca vadeli piyasada bir güven unsurunun oluşmasını sağlayacağı da düşünülmektedir. Kısacası beklenti kare kodlu çekin ticari hayatta güven ve şeffaflığın adresi olacağı yönündedir.
Uygulama 15 Haziran da başlamış olmasına rağmen ne bankalar ne de kullanıcılar uygulamaya ilişkin detay bilmemekte, piyasada bu konuda bir bekleyiş hâkim gözükmektedir. Henüz uygulamaya başlamadan uygulamaya ilişkin yorum ve/veya eleştiri yapmak pek uygun olmaz diye düşünülse de geçiş sürecinde piyasada iki farklı uygulama olacağına değinmeden edemeyeceğim. Kare kodlu yani itibarlı çek kullananlar ve kullanmayanlar! Bize göre geçiş döneminde kare kodlu çek kullanmayan firmaların ticari hayatına yeni zorluklar eklenecek gibi gözükmektedir.

Paylaş


Okuma Önerisi

Yabancı Yatırımcıların İMKB ve VOB’ da Gerçekleştirdikleri Alım-Satım İşlemlerinde Kullandıkları Eş Yerleşim (coloca- tion) Hizmet Sunucularının (işyeri) Olarak Kabul Edilip Edilemeyeceği

E-bülten

Bizden haberder olmak için lütfen kaydolun.