Serbest Meslek Erbabının Feryadı!

Serbest Meslek Erbabının Feryadı!

Tarih: 7 Ağustos 2015 | Güncel Gündem, Makaleler,


Biz Güncel Bağımsız Denetim Danışmanlık ve YMM A.Ş. olarak mükellefleri bilgilendirmek ve aydınlatmak amacıyla belirli periyotlarla bültenler yayınlamaktayız.

Bu bültenlerden bir tanesin de  konu ” Dış Giyim Harcamalarının Serbest Meslek Erbabı Tarafından Gider olarak yazılamayacağıydı.  ”

Söz konusu bültene; serbest meslek erbabı olarak, uzun yıllardır avukatlık mesleğini icra eden bir dostumdan gelen cevap beni çok etkiledi. Bana gelen bu cevabı avukat dostumun ’da onayını da alarak ve yorumsuz olarak sizlerle paylaşıyorum.

“Avukatlık mesleğinde geçirdiğim 35 yıldan beri Türk Vergi Sisteminin yorumlanmasında Serbest Meslek Erbabının mağdur edilmekte olduğu düşünüyorum…

Kuşkusuz sistemi usulsüz biçimde dejenere eden meslektaşların var olduğunu biliyorum… Dolayısıyla maliyenin bunların yarattığı olaylara tepkisini de tahmin edebiliyorum.

Ancak her olayda olduğu gibi kurunun yanında yaşın yanması burada da geçerli oluyor… Aslında bazı şeyleri tümden reddetmek Maliyenin de kolayına geliyor…

Serbest mesleğini yürüten bir meslektaşın, kazançlarını vergilendirirken bu mesleği sürdürebilmesi için elbette yasanın öngördüğü “…kazancın elde edilmesi ve idamesi ile açık ve doğrudan bir bağının bulunması, yapılan işin mahiyetine uygun olması ve iş hacmi ile mütenasip olması…” hususundaki prensiplerine riayet ederek bir takım şahsi harcamalarını gider göstermesi kabul edilmelidir.

Örneğin serbest meslek erbabının mesleği idamesinde en önemli aracı kendisidir, vücududur, aklı ve becerileridir. Dolayısıyla kendine yaptığı sağlık harcamaları gerçek ve yasanın öngördüğü gideridir.

Aynı şekilde mesleğini uygularken çıplak dolaşamayacağını göre makul bir giyim harcamasının, kendine aldığı bilgisayardan, cübbeden, bürosuna aldığı kalemden, kâğıttan veya personeline aldığı ayakkabıdan farklı görülmemesi gerekir.

Arabasına aldığı benzini gider olarak kabul eden vergi sistemi, Hastane heyet raporuna dayalı olarak aldığı ilacın faturasını niçin gider olarak kabul etmez anlamak mümkün değildir.

Serbest meslek erbabı arabasının bakımı için yaptığı harcamayı giderlerinde gösterebilir ama senede bir kere kendi sağlığı için yaptırdığı check-up masrafını giderinde gösteremez. Neden?

Mesleğimiz boyunca mümkün olduğunca yasalardan doğan yükümlülüklerimizi eksiksiz ve zamanında yerine getirmeye çalıştım. Ama bir hukukçu olarak buradaki haksızlıkları da bir türlü hazmedemedim.”

Paylaş


Okuma Önerisi

Haziran Ayı Mali Yükümlülüklerimiz Nelerdir?

E-bülten

Bizden haberder olmak için lütfen kaydolun.