Vergi Beyanlarına Erteleme Kafaları Karıştırdı. Çözüm Bekleyen Dört Kritik Sorun!

Ertelenen beyannameler mükellefin ve mali müşavirin kafasını karıştırdı

Gazeteniz DÜNYA, Güncel Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Sezer’in verdiği bilgiler doğrultusunda, mücbir sebep hali sebebiyle ertelenen yükümlülüklerde yaşanan ve acil çözüm bekleyen sorunları toparladı. 1- Kurumlar vergisi ertelendi, KDV ertelendi ama geçici vergi ertelenmedi Yarattığı sorun: Mart ayı KDV beyannamesi verilmeden geçici vergi beyanı verilmesi teknik olarak mümkün değil. 2- Kısa çalışma ödeneğine 3 milyon sigortalı için başvuru gelirken, henüz bunların büyük çoğunluğu cevaplanmadı. SGK beyannamesi 24 Nisan’da verilecek. Yarattığı sorun (süreuzatılmazsa): SGK beyannamelerinin 24 Nisan 2020 tarihine kadar verilmesi gerekiyor ve bu süre henüz uzatılmadı. 24 Nisan’da 31 ilde sokağa çıkma yasağı uygulanacak.


Eğer süre uzatılmazsa 50 ildeki mükellefler bildirimde bulunacak, yasak uygulanan illerdeki mükellefler ise cezalı duruma düşecek. Bu süre uzatılsa bile kısa çalışma ödeneğine başvuran şirketler beyannameleri tüm çalışanlar için mi verecek bilmiyor. Başvurduğu sigortalılardan kabul edilmeyenler için düzeltme beyannamesi vermek durumunda kalacaklar. 3- Mali müşaviri 65 yaşın üstünde olan mükelleflerin tüm beyannameleri ve ödemeleri, sokağa çıkma yasağı bitene kadar ötelendi Yarattığı sorun: Erteleme kararı, yasağın bittiği tarihten itibaren 15 gün içinde otomatik ertelenmiş beyan ve ödemelerin tamamının yapılmasını öngörüyor. Birçok mükellefin beyan ve ödemesi ekim, kasım ve aralık aylarına dağıtıldı.


Bu durumdaki mükelleflerden mücbir sebep kapsamında olmayanlar ise yasak biter bitmez 15 gün içinde ertelenmiş tüm yükümlülüklerin beyannamesini vermek zorunda kalacaklar. KDV, muhtasar, geçici vergiyi 15 gün içinde hem beyan edecek, hem de ödeyecekler. 4- 518 sıra nolu VUK Tebliği ana faaliyet kolu itibarıyla mücbir sebep kapsamına girmese bile fiilen bu alanlarda faaliyet gösterdiğini ispat eden mükellefe mücbir sebep durumundan faydalanma imkanı tanıyor. Yarattığı sorun: Bu konuda vergi dairelerine çok sayıda başvuru yapıldı. Başvuruların büyük çoğunluğuna henüz cevap verilmedi. Bu durumdaki mükellefler ne yapacağını bilmiyor.

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör